Włocławek – stolica Kujaw

test

Włocławek – stolica Kujaw

Kujawy – kraina historyczna

Kujawy to etnograficzny region, który w dawnych latach należał do Kujaw historycznych. Była do jedna z najważniejszych dzielnic średniowiecznej Polski.

Obecnie jest to bardzo ciekawy obszar naszego kraju, który zachował wiele elementów kultury ludowej. Starsze pokolenie charakteryzuje się silną świadomością odrębności grupowej, dlatego pielęgnuje wielowiekowe tradycje. Kujawy to także region, który ma sporo do zaoferowania turystom. Na terenie całego województwa kujawsko-pomorskiego znajdziemy bardzo dużo ciekawych miejsc. Warto je odwiedzić ze względu na wartość historyczną oraz walory estetyczne.

Takim miejscem jest na przykład Kruszwica – jedno z najstarszych miast w Polsce. to pięknie położona miejscowość nad jeziorem, a na jej terenie znajdują się zabytki architektury romańskiej, np. kolegiata św. Piotra i Pawła.

Zabytki romańskie warto także podziwiać w Strzelnie – niewielkim miasteczku, które leży niedaleko Jeziora Pakoskiego. Znajduje się tam piękny klasztor z XII wieku.

Włocławek – stolica Kujaw

Za stolicę Kujaw uważa się Włocławek. Jest to miasto, które może pochwalić się wieloma zabytkami. Znajduje się tutaj jeden z największych zalewów wiślanych, dzięki czemu osoby spragnione wrażeń mogą spędzić czas, uprawiając sporty wodne.

W mieście znajdują się także piękne gotyckie budowle, np. katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, pałac biskupi, barokowy zespół klasztorny franciszkanów.

Przez długi czas Włocławek był jednym z największych ośrodków handlu zbożem. Dzięki temu do dziś możemy podziwiać spichrze. Obecnie na terenie miasta są 4 i mieszczą się w nich ośrodki kulturalne. Zainteresowanych kulturą ludową na pewno przyciągną wystawy strojów lub rekonstrukcja kujawskiego domu.

Włocławek wsławił się dzięki produkcji pięknego fajansu. Tradycje ceramiczne na tym obszarze sięgają 1873 roku, kiedy została otworzona pierwsza fabryka porcelany. Obecnie można podziwiać wyroby fajansowe w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. Wśród eksponatów znajdziemy pojedyncze talerzyki, miseczki, całe serwisy śniadaniowe i obiadowe, wazony, lustra, a nawet żyrandole.

Jeżeli podczas zwiedzania ktoś poczuje się zmęczony zabytkami i wystawami, to znajdzie wytchnienie w pięknym parku im. Henryka Sienkiewicza. Rozciąga się on wzdłuż rzeczki Zgłowiączki w północno-zachodniej części Włocławka. Zaliczany jest do najstarszych parków miejskich w całej Polsce. Na terenie kompleksu rośnie około 65 gatunków drzew oraz 39 gatunków krzewów.

Napisz komentarz

Twj adres emial nie będzie widoczny na stronie.